Válka se stromy v našem městě?
V našem městě se kácí. Mně to přijde přehnané. Hodně se zde rekonstruuje a staví. Hlavně se betonuje, dláždí a kácí se stromy. Jistě, některé jsou nemocné a potřebují ošetřit či nahradit, některé opravdu překážejí výstavbě, ale mnoho jich je zdravých, silných a podle mého by být pokáceny nemusely.
Rozhoduje o tom město na základě odborného posouzení (odporného?) arboristy. Nebylo by prospěšné ho vyměnit či se rozhodnout nealibisticky a jeho doporučení vzít jen jako doporučení a rozhodnout jinak? Nedráždit tolik skupinu ekologicky smýšlejících spoluobčanů?
Bojujeme s klimatickou změnou tím, že ve větší míře kácíme stromy? Vždyť to naprosto nemá logiku. Ve městech pak chybí stín (tím i přirozená regulace teploty vzduchu), záchyt prachu, možnosti snížení hluku, a nakonec ubývá i krásy. Nebo už jsme zase ve válce? Válčili jsme s virusem, pak s Rusem, a teď válčíme se stromy?
Když stromy pohlcují CO2, kterému jsme v rámci Green Dealu vyhlásili svatou válku, neměli bychom spíše usilovat o jejich zachování a rozsáhlou výsadbu? Není naopak (skrytým) cílem nás lidi ve městech udusit a uškvařit? To by pak logiku mělo.
Přitom se dějí i opatření, která jsou dle mého smysluplnější, jako zelené střechy, parkoviště s trávou, a samozřejmě výsadby, včetně té náhradní za pokácené stromy. Náhradní výsadba je super. Je samozřejmě předepsaná legislativou a provádí se. Nevím, zda za každý pokácený strom se vysadí dva nebo tři nové, ale pokud stromy (které by nemusely) zmizí z městských ulic a přibydou v polích za městem, lidem ve městě je to platné jak mrtvému zimník. Ano, je skvělé, že se vysadí nová alej u polní cesty, která přispěje k biodiverzitě. A hlavně splní kritéria dotace a další předepsanou legislativu, takže úředníci mohou být spokojení.
Chápu, že se po dokončení výstavby v nějaké podobě stromy do ulic vrátí. Ale budou to mít hodně těžké, zvláště v období sucha a vedra, aby se vůbec ujaly a přežily. Biodiverzitu chápu tak, že by měly být zastoupeny jak stromy mladé, nové, tak i ty staré. A pokud bývalou alej nahradí hlavně květinové záhony (v období květu opravdu krásné), sem tam strom a mezi tím dlouho nic, jako je to u nás ve městě na zrekonstruovaných ulicích již zavedeno, tak prachu a hluku z dopravy nic nebrání a užít si stínu pod vzrostlým stromem nelze. Ale co by si člověk užíval, má jezdit autem s klimatizací nebo sedět doma u počítače či mobilu a užívat si virtuální reality. To se po nás chce a k tomu poslouchat, držet hubu a krok. Nebo ne?
Jako vždy v Česku kráčíme ode zdi ke zdi a jsme papežštější než papež. Pamatuji doby, kdy se až nesmyslně kácet nesmělo a nyní jsme se utrhli z řetězu úplně na druhou stranu. Obávám se, že v našem městě se mohou cítit daleko bezpečněji stromy, které rostou na soukromých pozemcích, pokud tedy majitel není tak radikální jako městem najatý certifikovaný arborista.
Už jsem na ty certifikované experty všeho druhu poněkud alergický.