Voličovo dilema aneb jaká část osobnosti zvítězí

20.09.2024

Býval jsem pravidelným voličem, který žádné volby nevynechal. Volil jsem menšinově. Ne vítěze. Volební systém u nás vede ke koalicím. V období velkých stran (za Klausovy velké ODS a Zemanovy velké ČSSD) jsem volil (Luxovy) lidovce. Proč?

Protože lidovci byli obojetní, mohli být v každé vládě. Byli koulí na noze a zároveň záchrannou brzdou. Tj. brzdili příliš pravičácké nebo naopak levičácké nápady velké strany. Pak do toho vstupovaly další "spasitelské" strany většinou na jedno použití až se objevil Babiš a jeho ANO. Nejdřív dostala nářez ODS, která prolezla do Sněmovny s jednociferným výsledkem. Pak rostlo ANO a ČSSD ztrácela až se úplně vytratila. ODS se vrátila ke dvoucifernému výsledku, ale poměrně nízkému. Protestní Piráty (pusťte nás na ně) nejprve voliči STANu vykroužkovali a následně byli vládnutím ochočeni.

Předtím přišla Doba Covidova. I v té se volilo. Jedny volby si pamatuji, šli jsme tam se ženou bez roušky. Nechali nás, byli poučeni. Všichni v komisi měli respirátor. Jedna z komisařek nám sice připomněla, že bychom měli mít nasazen respirátor, jen jsem se usmál a řekl, jak může kontrolovat fotku na občance s obličejem, který je zakrytý? A že klidně můžeme odejít bez volby, ale naše volba je roušku nemít. A hodili jsme to těm, kteří proti Covidistům nejvíc vystupovali. A tím jsme pomohli zařídit propadlé hlasy.

Stal jsem se člověkem "antisystémovým". Z tohoto titulu bych vlastně volit neměl, protože to jsou volby do systému. Každá strana, která kandiduje, kandiduje do systému, byť je nazývána stranou antisystémovou. Ve volbách odevzdáváš svůj hlas. A když si odevzdal svůj hlas, pak nemůžeš mluvit. Dals mi svůj hlas, tak mlč! Navíc ten hlas na papíru házíš do urny. Čili do odpadu. V urně se též uchovává popel po kremaci nebožtíka. To je opravdu příznačné.

Výsledek jako "antisystémák" – nevolit.

Jsem lokální patriot. A do kraje kandiduje náš starosta, mohl by tam pro město lobovat, nakonec krajským radním už je a rád by v tom jistě pokračoval. Ale nelíbí se mi ta jeho strana na centrální úrovni a se spoustou jeho kroků na místní i krajské úrovni nesouhlasím. Jeho předchůdce jsem do kraje vždy s radostí volil. Uznávám, že kus práce je za hejtmanstvím vidět, něco se mi líbí víc, něco míň. Navíc své lokální patriotství přesouvám čím dál víc z Dolního Pojizeří do Podhůří Krkonoš.

Výsledek jako "lokální patriot" – sorry starosto, když budu volit, tak tebe ne

Jsem ekolog, obránce přírody, ctitel Matky Země. Kdysi jsem pracoval v Brontosauru a Českém svazu ochránců přírody. Jsem zahrádkář a chatař, snažím se v přírodě pobývat, co to jde. Kdysi jsem měl radost ze Strany Zelených, možná jsem je i jednou volil. Green Deal nepovažuji za ekologický projekt, ale projekt politicko-byznysový. Zelení bývali až radikální pacifisté a takoví spíše anarchisté. Dnes se z nich stali poslušní slouhové systému, navíc prováleční.

Výsledek jako "ekolog" – rozhodně nevolit, navíc u Zelených (jedněch nebo druhých) jde o promarněný hlas, čili stejné jako nevolba. Fakt je, že u nás Zelení byli nahrazeni Piráty, kteří šanci mají. Ale ty bych stejně nevolil.

Jsem "chcimír". Chci žít v klidu a míru, nechci, aby moji potomci byli odvedeni do války pro zájmy nějakých (ne)lidí ("jestřábů") v pozadí. Protože "chcimírské" strany, jak jsem vypozoroval, jsou tu jen dvě, mám dokonce na výběr. Zároveň jsou tyto strany označovány jako "antisystémové", takže touto volbou mohu nasypat trochu toho písku do soukolí, poslat "veš do kožichu".

Výsledek jako "chcimír" – našel jsem jediný důvod jít k volbám, a to posílit stranu míru. Vím, nebude to vítěz, bude mít roli brždění těch šíleností, které se na nás valí. Na to svou volbou sázím.